Köy'den Haberler
  • Müzik Köyü 2019 Programı!
  • Üçtelli Quartet Güney Kore'yi Büyüledi!
  • Anadolu'dan Üçtelli Ezgiler Albümümüz Yayınlandı!

Müzik Köyü Fethiye 2019 Atölye-Seminer Başlıkları ve İçerikleri

1. Periyot (17-21 Ağustos 2019)
Ali TEKBAŞ
1981 yılında Irak’ta dünyaya gelen Ali Tekbaş ailesiyle birlikte Türkiye’ye zorunlu göç yaşadı. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Hakkâri’de gördü. 1998 yılında, Serhat Bostancı ve Ali İmran ile birlikte derleme çalışmalarına başladı. Diyarbakır’daki Dicle Üniversitesi Konservatuarı’nda Temel Bilimler eğitimine 2005 yılında başladı. 2010 ve 2017 yılları arasında Diyarbakır Belediyesi tarafından kurulan Aram Tigran Şehir Konservatuvarı’nda Geleneksel Hakkâri müziği, Denbej kültürü, ses teknikleri ve repertuvar dersleri verdi. Aynı yıllarda Diyarbakır Belediyesi iş birliğiyle Kürtçe Hamlet ve Mem û Zîn oyunlarını sahneye koydu ve bu oyunlarda oyuncu olarak yer aldı. 1998 yılından beri, Lawje’yi birlikte kurduğu Ali İmran ve Serhat Bostancı ile birlikte derleme ve performans çalışmalarına devam etmektedir.
Atölye Başlığı: Hakkari Bölgesi’ndeki Müzik Formları
Atölye İçeriği: 1998 yılından beri Hakkari bölgesinde derlemeler yapan Ali Tekbaş atölyesinde stranlar (şarkılar), Hakkari’deki müzik formları ve Lawje grubuyla yaptığı derlemeler üzerinde aktarımlarda bulunacak.
Bayram SALMAN
1960 yılında Fethiye’nin Yaka köyünde doğdu. Babası Salih Salman'dan ilk ustası oldu ve ustasından tırnak kemane çalmayı 9 yaşında öğrendi. “Üç Telli” ustası Fethiyeli Ramazan Güngör ile çalışma fırsatı buldu. 1981 yılında TRT’ye Kabak Kemane sanatçısı olarak girdi ve uzun yıllar TRT sanatçısı olarak çalıştı. Muğla yöresine ait bazı türkülerin derleyicisi ve kaynak kişisi olmasının yanı sıra bölge müzik geleneğine yaslanarak kendi söz ve müziğini yaptığı pek çok eser bulunmaktadır.
Atölye Başlığı: Anadolu Geleneksel Müziği'nde Tırnak Kemane - Hegit ve Kabak Kemanenin Yeri
Efrén López-Sanz
Pek çok müzik projesinde gitarist olarak yer aldıktan sonra geleneksel müzik ile ilgilenmeye başladı. Telli Akdeniz çalgıları ve orta çağ müziğine odaklanmak için adım adım gitardan uzaklaştı. Bu tarz entrümanlarla pek çok farklı alanda çalıştı; reklam, belgesel, kısa film müziği, şiir okuması, sokak tiyatrosu, kukla şovları vb.
Pek çok farklı grupla ve vokal-besteci ile çalışmalarda bulundu. Pascal Lefeuvre, Maurizzio Martinotti ve Nigel Eaton’ın yoğun dersler aracılığıyla hurdy gurdy ile ilgilenmeye başladı. Krishna Mohann Batt ve Ajoy Chakrabakti ile Kuzey Hindistan müziği, Sazed Ul Alam ile sitar, Daud Khan ve Ustad Mohammed Rahim Khushnawaz ile rabab ve Afganistan müziği, Necati Çelik ve Yurdal Tokcan ile ud, Girit’te yaşayan Irlandalı müzisyen Ross Daly ve Türk üstadlar Erol Parlak ve Mehmet Erenler ile bağlama çalıştı.
Atölye Başlığı: Modal Müzikte Doğaçlama Atölyesi
Atölye İçeriği: Bu atölyede, farklı müzik geleneklerinden gelen ritim kalıplarını, modları ve süslemeleri inceleyip kendi özgün yorumumuz çerçevesinde bir araya getirmeyi hedefleyerek müzikal yaratıcılık üzerine çalışacağız. Tüm çalgılara açıktır.
Fahri ÇELEBİ
Darbukaya ilk olarak 12 yaşında kova ve tencere ile televizyondaki müziklere eşlik ederek ve oradaki orkestraların darbukacılarını taklit ederek başladı. 15 yaşında ilk darbukasını aldıktan 3 sene sonra yerel müzik topluluklarının Türk Sanat Müziği orkestralarına eşlik etti. Üniversite yıllarında Balıkesir Belediye Konservatuarı’nda, Kocaeli Belediye Konservatuarı’nda, birçok toplulukta ve gruplarda çalışmalar ve konserlerde darbukasıyla yer buldu. 2011 yılında daha ileri bir seviyede darbuka eğitimi almak için Mısırlı Ahmet Ritim Akademisi’nden ders aldı ve 2018 de mezun oldu. 2015 yılına kadar inşaat mühendisliği yaptıktan sonra bu mesleği bırakıp hayatını darbuka ile sürdürmeye başladı ve Kocaeli’nde hayatına devam edip halen darbuka ile hayatına devam etmektedir.
Atölye Başlığı: Darbuka ve Ritim Atölyesi
Atölye İçeriği: Bu atölye darbuka, bendir, tef, djembe vb perküsyon aletlerine ve her düzeyde katılımcıya açıktır. Darbuka çalım tekniklerinin yanı sıra diğer perküsyon aletleriyle de ritim çalışmaları yapılacaktır.
İberya ÖZKAN MELAŞVİLİ
Anadolu topraklarına bir asırdan fazla zaman önce göç eden bir Gürcü ailesinin mensubu. 1956 Nazilli doğumlu. Mimar Sinan Üniversitesi yüksek mimarlık bölümünde eğitim gördü. Gürcü kültürü ve müziğinin Türkiye topraklarında yaşayan Gürcüler içinde unutulmaya yüz tuttuğu dönemlerde, bu kültürü ve müziği yeniden ayakta tutmak için neler yapabileceğinin farkında oldu ve bunun için Kafdağı Müzik Toplulukları gibi çeşitli projeleri gerçekleştirdi. Daha sonraki dönemde Maçahela Yaşlılar Korosu’nun kurulması için uğraş verdi ve tozlu raflardaki Gürcü halk ezgilerini gün yüzüne çıkarıp onları sunma şansını yakaladı. Gürcü Sanat Evi her zaman hayali olan bir projeydi ve 2011 yılında bu hayalini gerçekleştirmenin adımlarını attı. Gürcü Sanat Evi o zamandan beri sadece müzik faaliyetlerinin yürütüldüğü bir yerden öte; resim, dans, geleneksel ve klasik enstrümanların da öğretildiği, ayrıca Gürcü dilinin de öğretildiği bir “ev” olarak hizmet vermektedir.
Atölye Başlığı: Geleneksel Çok Sesli Gürcü Müziği, Panduri ve Salamuri, Geleneksel Çoksesli Gürcü Şarkıları Atölyesi
Atölye İçeriği: Uzun yıllardır Gürcü Müziği üzerine gerek yaptığı derin araştırmalarıyla bilinen İberya ÖZKAN MELAŞVİLİ, Geleneksel Çok Sesli Gürcü Müziği başlıklı seminerinin yani sıra İnegöl Hayriye Köyü (yitirilen) ve Borçka Maçaheli (Camili) Vadisi (sürdürülen) yaşlılar korolarının şarkıları üzerine sunum yapacak. Bunun yanında kadim Geleneksel Gürcü çalgılarından Panduri (Telli) ve Salamuri (Üflemeli) ile Çok Sesli Gürcü Şarkıları atölyesi gerçekleştirecek.
Kemal DİNÇ
Kemal Dinç 1970 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 11-12 yaşlarında bağlama ile tanıştı, birkaç yıl içerisinde ezgileri bağlamayla icra etmeye başladı. Almanya’da Müzik Lisesi ve Konservatuvar okudu. Bir dönem Hollanda’da Rotterdam Codarts Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak dersler verdi ve Köln Üniversitesi’nde eğitmenlik yaptı. 2006 yılında Lir ve Ateş, 2012 yılında Bağlama İçin Denemeler, 2015 yılında Geleneksel Yorumlar ve 2017 yılında Duo adlı albümleri müzik piyasasına sürdü.
Atölye Başlığı: Bağlama Atölyesi
Atölye İçeriği: Kemal DİNÇ yürüteceği bağlama atölyesinde, Bağlamada Diziler ve İcra Pozisyonları, Çok sesli Eserler/Etütler, Çapraz Düzende İcra Pozisyonları ve Eserler, Bağlamada Yeni İcra Teknikleri başlıklarında katılımcılarla çalışacaktır.
Yusuf İhsan BODUR
Yusuf İhsan Bodur 1959'da Fethiye'de dünyaya geldi. Ailesinde saz ve üçtelli çalan babası ve dayısının etkisiyle geleneksel müziğe ve üçtelliye ilgi duymaya başladı. Geleneksel müzik ile ilgili yolculuğunun ilk dönemlerinde ağırlıklı olarak bağlama çalan Yusuf İhsan Bodur, lise ve eğitim enstitüsündeki öğrenim yıllarının ardından öğretmen olarak Anadolu'nun farklı yerlerinde bulundu. Fethiye'de görev yapmaya başladıktan sonra, üçtelli geleneğinin en büyük temsilcilerinden biri olan Ramazan Güngör ile sık sık görüşmeye başlayan Yusuf İhsan Bodur, bir yandan büyük ustadan el ve parmak teknikleri ve repertuvar konusunda pek çok şey öğrenme fırsatı buldu. Saz ve üçtellilerini yapma denemelerine de girişen Yusuf İhsan Bodur bu denemeleriyle birlikte kendi yaptığı sazlar ve üçtellileri çalmaya başladı. Fethiye'de çeşitli dinletiler vermeye başlayan Yusuf İhsan Bodur, bu dinletilerden birini de iki kent merkezinde bulunan binlerce yıllık Telmessos Antik Tiyatrosu'nda izleyicilere üçtelli dinletisi verdi. 2015 ve 2017’ de Müzik Köyü Projesi’nde yer alarak üçtelli saz ve kopuz üzerine atölyeler yaptı ve konserler verdi. 2016 yılında Gelenekten Evrensele Müzik Yolculuğu adlı festival kapsamında köy çocuklarıyla üçtelli saz atölyeleri yapan Üstad Yusuf İhsan Bodur, 2017’de yayınlanan ‘’Anadolu’dan Üçtelli Ezgiler ‘’adlı albümde üçtelli icralarıyla yer aldı.
Atölye Başlığı: Üçtelli
Atölye İçeriği: Ustamız Anadolu’da geleneksel Üçtelli icra teknikleri üzerine, usta-çırak geleneği ile çalışmalar gerçekleştirecek.
Osman KIRCA
1956’da Kaş’ın Çavdır köyünde dünyaya geldi. Üçtelli çalan babası aracılığıyla ilk olarak bu enstrümanın sesiyle tanıştı. Ancak ilk kez bu saza dokunabilme şansı Usta’m dediği Halil Karabıyık sayesinde oldu. 15 yaşında üçtelli çalmaya başlayan Üstad Osman Kırca, yerel icracılardan etkilenmiş ve kendini geliştirme fırsatı bulmuş, dağlarda çobanlık yaparken curasını yanından ayırmamıştır. Güneybatı Anadolu’da şimdilerde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan gırtlak boğazı geleneğini çobanlık yaparken gezdiği köylerde görme fırsatı bularak, bu eşsiz müzik geleneğini sazıyla icra etmeye başladı. Geleneksel köy düğünlerinde de cura çalan Osman Kırca üçtellinin en büyük ustalarından Fethiyeli Ramazan Güngör ile bir araya gelmiş ve sazlarını ona yaptırmış ve ondan feyz aldı. 2017 yılı yaz aylarında Müzik Köyü’nde Dünya’nın farklı yerlerinden gelen katılımcılarla üçtelli saz atölyeleri yaptı ve konserler verdi. 2017 yılı Eylül ayında Güney Kore’nin Jeonju ve Seul şehirlerinde, Üçtelli Quartet ile konserler veren Osman Kırca, bu turnesiyle üçtelli sazı ilk kez Uzakdoğu’ya taşıyan Üçtelli Quartet’in bir parçası oldu. 2017 yılı Eylül ayında yine İstanbul’da, Haliç Üniversitesi’ nde Üçtelli Quartet ile konser verdi. Eylül ayında yayınlanan ‘’Anadolu’dan Üçtelli Ezgiler’’ adlı albümde yer alan Üstad Osman Kırca, Antalya’nın Çavdır köyünde sade bir biçimde hayatını sürdürmektedir.
Atölye Başlığı: Üçtelli
Atölye İçeriği: Ustamız Anadolu’da geleneksel Üçtelli icra teknikleri üzerine, usta-çırak geleneği ile çalışmalar gerçekleştirecek.
Özgü BULUT
Müziğe çeşitli gruplarda ve korolarda gitar çalıp şarkı söyleyerek başladı. Rotterdam Codarts’da Vurmalı Çalgılar, Oda Müziği Şefliği ve Düzenleme eğitimi aldı. Çeşitli gençlik orkestralarında çaldı, Vurmalı Çalgılar Topluluğu şef-eğitmenliği yaptı. Senfoni orkestralarında konuk sanatçı oldu, 20. yüzyıl oda müziği icra etti. Başkent Üniversitesi’nde uzman, Ankara Devlet Opera Balesi Orkestrası’nda sözleşmeli orkestra sanatçısı ve SCA Vakfı Müzik Dosyası Editörlüğü görevlerini yürüttü. Müzik Bilimi yüksek lisansı sonrası Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Vurmalı Çalgılar öğretim görevlisi oldu. Bu süreçte Vurmalı Çalgılar alanında Sanatta Yeterlik çalışması çerçevesinde yazdığı “Kalabalıklar ve Beden Müziği” adlı DVD ekli tezinde insan bedenini bir çalgı olarak inceledi. Çalgı dersleriyle birlikte Oda Müziği, Orkestra Repertuvarı ve Okul Öncesi Öğretmenliği’nde Bedenle Müzik Oyunları dersleri verdi. Devlet Tiyatroları’nın bir oyunu için müzik, TRT Okul’da Beden Müziği Eğitim programı yaptı; kongrelere ve festivallere katıldı. 2012 Yılı sonunda doçent unvanı aldı. 2014 Nisan Ayı’nda Samsun Ondokuz Mayıs Devlet Konservatuvarı’na öğretim üyesi olarak atandı. Halen konservatuvarı yapılandırma çalışmalarının yanı sıra Müzik Eğitimi Bölümü’nde lisans düzeyinde “Oyun-Dans ve Müzik”; yüksek lisans ve doktora düzeyinde “Beden Perküsyonu” ve Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nde “Müzik ve Dans” dersleri vermektedir. Bulut, beden müziğini toplum-müzik arasındaki yabancılaşma sürecini geri çeviren bir unsur olarak ele alır ve atölyelerinde beden müziğinin bu işlevini güçlendirecek oyunları ön planda tutar. Bu alanda festivallere, çalıştaylara, kongrelere katılmakta; atölyeler yönetmekte, yazılar yazmaktadır.
Atölye Başlığı: Beden Müziği ve Soundpainting
Atölye İçeriği: Özgü BULUT yürüteceği Beden Müziği ve Soundpainting atölyelerinde bedenleri “dokunmalı çalgı” olarak kullanmanın inceliklerinin keşfedilmesine; yapılan hareketlerle müzik ve dans kendiliğinden oluşurken çokseslilik, birlikte çalma, grup oluşturma, tek/çok odaklı yoğunlaşma, birbirini dinleme, çevreyle uyumlu hareket etme ve benzer içerikli yaşantıların eğlenceli bir ortamda etkin bir şekilde deneyimlenmesine odaklanacak. Aynı zamanda başlangıç oyunları, sese yol açan hareket mekanizmaları, doğaçlama ve Türk Müziği Usûllerinin bedene aktarımı üzerine oyunlar yer alacak.
Riste GJORGJIJEV
1991 yılında Kočani, Makedonya’da doğdu. Goce Delcev Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitenin Müzik Akademisi, Etnokoreoloji bölümünde lisans eğitimine devam etmektedir. 2017 yılından bu yana yurt içinde ve yurt dışında pek çok ödül almış olan “Ensemble Macedonia” grubunda dansçı, enstrümanist ve vokalist olarak yer almaktadır. Gjorgjiev bu grupta Kaval, Gaida, Zurna, Shupelka, Dvojanka, Prim, Ut, Dajre, Def ve davul çalmaktadır. Aynı zamanda repertuvarında Bitola, Tetovo, Veles, Skopje ve Ohrid’ten Chalgian stilinde parçalar bulunduran on kişilik Chalgian orkestrası “Rumelia” nın kurucusu ve şefidir. Etnokoreoloji alanında ilk kitabı üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.
Atölye Başlığı: Geleneksel Makedon Dansları, Çalgıları ve Ses Teknikleri
Atölye İçeriği: Makedonya’nın etnografik bölgeleri, farklı yörelerinin dansları, çalgıları ve çalım özelliklerinin yanı sıra ses teknikleri bu atölyede yer alacaktır.
Ruhat KILIÇ HOSSEINI
1988'de Rize'de dünyaya geldi. Halk oyunları hayatı ilkokul sıralarında başlayıp birçok kez düzenlenen minikler ve yıldızlar dalında halkoyunları yarışmalarında ekip olarak dereceler aldı. 2010 yılında Anadolu Ateşi ekibinde kısa süreliğine dansçı olarak yer aldı. 2012 yılında Ege üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Türk Halk Oyunları bölümünü kazandı. 2016 yılında mezun oldu. 2017 yılında Muğla sanat merkezinde minikler bale dersi verdi ve aynı zamanda halk eğitimde çalışmalarına devam etti. 2019 yılında halk eğitimde halk oyunları çalışmalarını sürdürüyor.
Atölye Başlığı: Teke ve Artvin Halk Oyunları
Sami HOSSEINI
1986 yılında İran’da dünyaya geldi. 11 yaşında def çalmayı öğrenmeye başladı. 5 sene def üstadlarından eğitim aldı. Eğitim süreci bittikten sonra İran’ın farklı şehirlerinde def eğitimleri vermeye başladı. Ayrıca defjenlik sürecinde birçok müzisyenle ortak konserler verdi. İran’da kendi yönetmenliğinde “Ahura” ve “İrfan” adlı iki müzik grubu kurdu ve bu gruplarla farklı şehirlerde birçok konser düzenledi. 2012 yılında Türkiye’nin İzmir şehrine yerleşip def eğitimi vermeye başladı. 2013 yılında Ahura Ritim Topluluğu’nu kurdu ve aynı yıl Ege Üniversitesi D. T. M. Konservatuarı Çalgı Yapımı bölümünde okumaya başlamıştır. Bunun yanı sıra 8 yıldır devam ettiği def yapımını 2016’da Türkiye’de açtığı atölye ile sürdürmektedir. Yıllar içinde Ahura Ritim Topluluğu çalışmalarını büyütmüş ve konserler düzenlemiştir. Bunların yanı sıra birçok etkinlikte sahne aldı ve yaz kamplarında ritim/def atölyeleri düzenledi. Enstrümana dair Türkiye’de bir ilk olan ve başlangıç düzeyinde “Def Metodu” kitabıyla bu alana katkı sağlamıştır. İkinci ve üçüncü kitaplar için hala çalışmaları sürmektedir.
Atölye Başlığı: Tarihçesi, İcrası ile Def, Geleneksel Ritimler ve Notasyon
Atölye İçeriği: Sami HOSSEINI def tarihçesi, icrası, geleneksel ritimleri ve notasyon konularında çalışmalar gerçekleştirecek. Temel seviyeden ileri seviyelere kadar herkese hitap edecek bir çalışma sistemi ile Müzik Köyü’nde olacak.
Veka ALER
Veka Aler uzun yıllar Cavit Mürtezaoğlu yönetiminde eğitim veren Ses Atölyesi (Cavit Murtezaoğlu Müzik Akademisi) öğrencisi olmuş ve ses ve nefes teknikleri, müzik felsefesi ve makam müziği üzerine dersler almıştır. Murtezaoğlu’nun kendi metodu olan Ses Metodu kitapları serisinin 1. Cildi olan Ses Metodu/ Nefes Alma Teknikleri kitabında Murtezaoğlu’nun asistanlığını yapmış ve bu alanda dersler vermeye başlamıştır.
Atölye Başlığı: Ses – Nefes Teknikleri
Atölye İçeriği: Bu seminer temelde insan sesini bir enstrüman olarak ele alır. Nasıl ki bir enstrümanı oluşturan bir mekanizma v*e yapı vardır ve bunu icra etmek için başlangıçta mekanizmayı, ondan nasıl iyi ve doğru ses elde etmeyi öğrenmek ve bunun üzerine diğer temelleri inşa etmek gerekirse insan sesini de öncelikle bu şekilde ele almak gereklidir. İnsanda ses üretme mekanizması ve bunu oluşturan öğeler nelerdir?
İnsanda ses üretme mekanizmasını yaylı bir saza benzetirsek bir solistin yay olarak kullandığı unsur nedir örneğin? Bu öğeleri (diyafram, doğru nefes alma mekanizması, ses telleri, ağız içi kasları )öğrendikten sonra onları geliştirmek, güçlendirmek konusunda yapacağımız egzersizleri de daha titizlikle ve farkındalıkla yapabileceğiz. Bu noktada bir metotla ilerlemek gelişimi istikrarlı ve düzenli kılar. İnsanda ses üretme mekanizmasını anatomik olarak öğrenip bununla birlikte pratik ve yoğun egzersizlerle bedenimizdeki enstrümanı tanıyacak, geliştirip güçlendireceğiz.
2. Periyot (23-27 Ağustos 2019)
Arslan HAZRETİ
Arslan Hazreti (Aler) 1976 yılında İran’ın Tebriz şehrinde doğdu. 13 yaşında kamança eğitimi almaya başladı. Bunun yanı sıra Cavit Murtezaoğlu’ndan makam dersleri aldı. İran ve Azerbaycan kültürünü bir arada yaşayan sanatçı her iki kültürün makam müziklerini içselleştirme şansını elde etti. 18 yaşında, Uluslararası Fajr Festivali’nde İran’ın profesyonel yaylı ustaları arasında düzenlenen yarışmaya kendi yapmış olduğu kamança ile katılarak birincilik aldı. İran’da sürdürdüğü çeşitli müzik çalışmalarından sonra 2004 yılında İstanbul’a yerleşti. Kısa sürede Türkiye müzisyenleri içinde tanınan sanatçı, çeşitli projelerde yer aldı. Pek çok önde gelen sanatçıyla çeşitli projelere imza attı, bu sanatçılardan bazıları: Susan Deyhim, Aynur Doğan, Richard Horowitz, Yurdal Tokcan, Vamik Memmedaliyev, Yinon Muallem, Şirin Pancaroğlu, Feryal Öney’dir.
Atölye Başlığı: Kamança ve Kemane
Atölye İçeriği: Kamança ve Kemane seminerinde Arslan Hazreti'nin kendi özel metoduyla başlangıç seviyesinden itibaren, duruş, oturuş pozisyonları, yay tutuşu ve enstrümanı çalarken kasların doğru kullanımı gibi konular ele alınarak başlanacak ve melodik provalar ile devam edilecektir. Temel pozisyonların doğru şekilde yerleşmesi her öğrenme şeklinde olduğu gibi enstrümanda da önem arz ettiğinden bu seminerde katılımcılar açısından hızlı bir ilerleme kaydetmek amaçlanmaktadır.
Cenk ERDOĞAN
1979 yılında İstanbul’da doğdu. Müzik çalışmalarına Özel Kalamış Lisesi’nde Murat Ermutlu ile başladı. 1997 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik (Kompozisyon) bölümüne burslu girmeye hak kazandı. 2001 yılında müzik kompozisyon bölümünü birincilikle bitirdi. 2005 yılında “Berkelee College of Music’in davetiyle Bostonda perdesiz gitar ve makamlar üzerine atölyeler verdi. 2008 yılında ilk albümü “İLE”yi kaydetti. Çağan Irmak‘ın yazıp yönettiği “Issız Adam” adlı filmin müziklerini Aria Müzik ile yaptı ve Yeşilçam tarafından verilen “2009 En İyi Film Müziği” ödülünü aldı.
2011 yilinda Ron Scudder’in yapımcılığında ikinci studyo albümünü San Franciscoda Bird&Egg stüdyolarında kaydetti. Bu albümde efsane basçı Kai Eckhardt ve Jason Lewis ile çalisti. Amerikada Berkeley Jazz School Records etiketiyle yayınlanan albüm Türkiye’de Baykuş Müzik etiketiyle yayınlandı. 2014'te “Karakutu” adlı üçüncü solo albümünü yayınladı ve uluslar arası gitar festivallerde çaldı ve çalmaya devam etmekte. 2014’te www.fretlessguitarlessons.com perdesiz gitar eğitim sitesini açtı.Bu site dünya gitar literatüründe perdesiz gitar hakkında yapılmış ilk eğitim sitesi olarak geçti.
2017’de İsveçli davulcu Mehmet İkiz ile kurdukları duo ile “Lahza” isimli albümü yayınladı. 2018'de "Fermata" isimli albümü yayınladı. 2019’da International Guitar Night Projesi kapsamında Avrupa ,Amerika,Alaska ve Kanada ‘da Antoin Boyer, Samuelito ve Luca Stricangnoli ile birlikte 49 konserlik bir dünya turuna davet edildi. Sanatçı gitarist olarak yurtiçi ve yurt dışı kariyerine çesitli projelerle devam etmekte Bir diğer yandan album prdoduktörlüğü ve film müziği besteciliği yapmaktadır.
Atölye Başlığı: Perdesiz Gitar
Fahri ÇELEBİ
Darbukaya ilk olarak 12 yaşında kova ve tencere ile televizyondaki müziklere eşlik ederek ve oradaki orkestraların darbukacılarını taklit ederek başladı. 15 yaşında ilk darbukasını aldıktan 3 sene sonra yerel müzik topluluklarının Türk Sanat Müziği orkestralarına eşlik etti. Üniversite yıllarında Balıkesir Belediye Konservatuarı’nda, Kocaeli Belediye Konservatuarı’nda, birçok toplulukta ve gruplarda çalışmalar ve konserlerde darbukasıyla yer buldu. 2011 yılında daha ileri bir seviyede darbuka eğitimi almak için Mısırlı Ahmet Ritim Akademisi’nden ders aldı ve 2018 de mezun oldu. 2015 yılına kadar inşaat mühendisliği yaptıktan sonra bu mesleği bırakıp hayatını darbuka ile sürdürmeye başladı ve Kocaeli’nde hayatına devam edip halen darbuka ile hayatına devam etmektedir.
Atölye Başlığı: Darbuka ve Ritim Atölyesi
Atölye İçeriği: Bu atölye darbuka, bendir, tef, djembe vb perküsyon aletlerine ve her düzeyde katılımcıya açıktır. Darbuka çalım tekniklerinin yanı sıra diğer perküsyon aletleriyle de ritim çalışmaları yapılacaktır.
Mehmet Günay ESER
1992 yılında, Mersin’in Tarsus ilçesinde dünyaya gelen Mehmet Günay Eser lise öğrenimini Mersin Nevit Kodallı Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde 2.’lik derecesi ile tamamladı. 2015 yılında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Müzik Eğitimi bölümünden mezun olan Eser, Çukurova bölgesi başta olmak üzere Anadolu’nun farklı bölgelerinde müzik kültürü araştırmaları yürüttü. Müziksel ögeleri sosyolojik unsurları ile ele alan çalışmalar yaptı. Çeşitli yarışmalarda “solo bağlama icra” dalında dereceler aldı. Çeşitli üniversitelerde “bağlama çalım teknikleri” üzerine sunumlar gerçekleştirdi. 2013 yılında ilk kitabını yazdı. Başta Portekiz, Almanya, İsviçre gibi ülkeler olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında birçok konser verdi. Armoni ile yakından ilgilenen Mehmet Günay Eser’in üçtelli, bağlama, piyano, keman, dört keman ve çeşitli orkestralar için birçok bestesi bulunmaktadır. Hayri Dev ve Fethiyeli Ramazan Güngör'ün üçtelli teknikleri üzerine çalışmalar yapan Eser’in şu an 2 yeni kitap çalışması bulunmaktadır. AKAD Kurucularından olan ve Müzik Köyü koordinatörlerinden olan Mehmet Günay Eser Toros Dağları başta olmak üzere çeşitli yörelerde, dağlarda, köylerde Anadolu Geleneksel Müziği’nin izlerini sürmeye devam etmektedir. 2017 yılı yaz aylarında aynı zamanda Genel Sanat Yönetmenliğini yaptığı Müzik Köyü’nde Dünya’nın farklı yerlerinden gelen katılımcılarla üçtelli saz atölyeleri yaptı ve konserler verdi. 2017 yılı Eylül ayında Güney Kore’ nin Jeonju ve Seul şehirlerinde, Üçtelli Quartet ile konserler veren Mehmet Günay Eser, bu turnesiyle üçtelli sazı ilk kez Uzakdoğu’ya taşıyan Üçtelli Quartet’ın genel sanat yönetmeni oldu. Eylül 2017’ de İstanbul Haliç Üniversitesi’nde Üçtelli Quartet ile bir konser gerçekleştiren Mehmet Günay Eser, aynı zamanda Eylül ayında yayımlanan ve üçtelli saz da çaldığı "Anadolu'dan Üçtelli Ezgiler" adlı albümün genel sanat yönetmenliğini yaptı.
Atölye Başlığı: Üçtelli
Atölye İçeriği: Mehmet Günay ESER, Üçtelli atölyesinde her seviyeden katılımcıya hitap edecek çalışmalar gerçekleştirecek. Üçtelli bağlamanın morfolojik yapısı, akort sistemleri, sağ ve sol el teknikleri, yöresel icra teknikleri üzerine çalışmalar gerçekleştirecek. Aynı zamanda katılımcı grubun seviye durumuna göre, üçtelli ile poliritmik ezgiler konusunda çeşitli çalışmalar gerçekleştirecek. Atölyede temel seviyeden ileri seviyeye bütün katılımcılar için farklı egzersiz çalışmaları yapılacak.
Özgü BULUT
Müziğe çeşitli gruplarda ve korolarda gitar çalıp şarkı söyleyerek başladı. Rotterdam Codarts’da Vurmalı Çalgılar, Oda Müziği Şefliği ve Düzenleme eğitimi aldı. Çeşitli gençlik orkestralarında çaldı, Vurmalı Çalgılar Topluluğu şef-eğitmenliği yaptı. Senfoni orkestralarında konuk sanatçı oldu, 20. yüzyıl oda müziği icra etti. Başkent Üniversitesi’nde uzman, Ankara Devlet Opera Balesi Orkestrası’nda sözleşmeli orkestra sanatçısı ve SCA Vakfı Müzik Dosyası Editörlüğü görevlerini yürüttü. Müzik Bilimi yüksek lisansı sonrası Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Vurmalı Çalgılar öğretim görevlisi oldu. Bu süreçte Vurmalı Çalgılar alanında Sanatta Yeterlik çalışması çerçevesinde yazdığı “Kalabalıklar ve Beden Müziği” adlı DVD ekli tezinde insan bedenini bir çalgı olarak inceledi. Çalgı dersleriyle birlikte Oda Müziği, Orkestra Repertuvarı ve Okul Öncesi Öğretmenliği’nde Bedenle Müzik Oyunları dersleri verdi. Devlet Tiyatroları’nın bir oyunu için müzik, TRT Okul’da Beden Müziği Eğitim programı yaptı; kongrelere ve festivallere katıldı. 2012 Yılı sonunda doçent unvanı aldı. 2014 Nisan Ayı’nda Samsun Ondokuz Mayıs Devlet Konservatuvarı’na öğretim üyesi olarak atandı. Halen konservatuvarı yapılandırma çalışmalarının yanı sıra Müzik Eğitimi Bölümü’nde lisans düzeyinde “Oyun-Dans ve Müzik”; yüksek lisans ve doktora düzeyinde “Beden Perküsyonu” ve Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nde “Müzik ve Dans” dersleri vermektedir. Bulut, beden müziğini toplum-müzik arasındaki yabancılaşma sürecini geri çeviren bir unsur olarak ele alır ve atölyelerinde beden müziğinin bu işlevini güçlendirecek oyunları ön planda tutar. Bu alanda festivallere, çalıştaylara, kongrelere katılmakta; atölyeler yönetmekte, yazılar yazmaktadır.
Atölye Başlığı: Beden Müziği ve Soundpainting
Atölye İçeriği: Özgü BULUT yürüteceği Beden Müziği ve Soundpainting atölyelerinde bedenleri “dokunmalı çalgı” olarak kullanmanın inceliklerinin keşfedilmesine; yapılan hareketlerle müzik ve dans kendiliğinden oluşurken çokseslilik, birlikte çalma, grup oluşturma, tek/çok odaklı yoğunlaşma, birbirini dinleme, çevreyle uyumlu hareket etme ve benzer içerikli yaşantıların eğlenceli bir ortamda etkin bir şekilde deneyimlenmesine odaklanacak. Aynı zamanda başlangıç oyunları, sese yol açan hareket mekanizmaları, doğaçlama ve Türk Müziği Usûllerinin bedene aktarımı üzerine oyunlar yer alacak.
Rıza Can ÖZEL
1987 yılında Ordu’da doğdu. Orta öğretim ve liseyi Ordu’da tamamladıktan sonra, 2011 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarından mezun oldu. Okul yıllarında İtü TMDK Halk Müziği ve Halk Oyunları topluluklarında aktif olarak yer aldı. Kamil Sönmez, Erkan Oğur, Emel Sayın, Sezen Aksu, Apolas Lermi gibi sanatçıların albüm ve konser çalışmalarında yer aldı. 2012-2013 yılları arasında Ankara Devlet THM korosunda çalıştı. 29.Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nin düzenlemiş olduğu şef Erol Erdinç’in yönettiği St.Petersburg Akademik Senfoni Orkestrası ile Dünya Prömiyeri’nin gerçekleştiği “Karadeniz’den Tablolar” adlı konserde solist olarak yer aldı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Ankara Devlet Opera Balesi, Samsun Devlet Opera Balesi, Hacettepe Üniversitesi Konservatuarı Senfoni Orkestrası ile olan konserlerde solist olarak yer aldı. ODTÜ ,İTÜ,BAU,KTÜ’de Karadeniz kemençesi ile ilgili konferans ve panellerde konuşmacı ve icracı olarak bulundu. Yunanistan, Güney Kore, Almanya, Gürcistan, Kıbrıs, İspanya, Fransa’da solo ve halk çalgıları orkestrası ile konserler verdi. ALAMATRA/Orkestra Karadeniz’in kurucu üyesi olup müzik hayatına halen İstanbul’da devam etmektedir.
Atölye Başlığı: Görele Kemençesi ve Karadeniz Rum’u Kemençesi Atölye Çalışması
Seminer İçeriği: Doğu Karadeniz’de Kemençenin icra çeşitliliği
Salih Korkut PEKER
Profesyonel müzik yaşamına 1998 yılında adım atan Salih Korkut Peker, grunge, blues ve rock'tan arabeske, rebetikodan bozlaklara kadar birçok farklı türü müziğine yansıtıyor. Müzisyen, cümbüş, elektrik gitar, perdesiz gitarın yanı sıra, yeni çalgılarımızdan çağlama ve divane ile söz konusu müzik türlerini hem geleneksel hem de ters köşe icralar eşliğinde dinleyicisiyle buluşturuyor.
Atölye Başlığı: Kentli Anadolu Müziğinde Eski ve Yeni Nesil Modifiye Çalgılar: Cümbüş ve Çağlama; Grup Müziği
Atölye İçeriği: Salih Korkut PEKER eşliğinde gerçekleştirilecek her türden çalgıya açık bu atölyede, beste ve düzenlemeye uygun çalabilmek, çalgının kapasitesinin grup müziğinde gerektiği gibi kullanılabilmesi, birbirine zıt müzik türlerinde kullanılan çalgıların ortak noktalarda buluşabilmesi gibi konulara değinilecek.
Salih Nâzım PEKER
Sekiz yaşında mandolinle başladığı telli macerasına, cura, bağlama, divan sazı, kopuz, buzuki, banjo, cümbüş, tanbur, lavta ve bunların irili ufaklı türevleri ile devam etti. “Arşipel” ile Akdeniz ve Ege müziği, “İstanbul Blues Kumpanyası” ile blues, “Tuzlu Nehir” ile blues, bluegrass, oyun havaları ve İrlanda müziği, “Kırıka” ile rebetik rock denemeleri yaptı. Şarkılar yazdı, albümler yaptı, sayısız konserde çaldı. Bazı derleme çalışmalarında bulundu. “Roll” dergisinde müzik gazeteciliği yaptı. Müzikleri birçok film, dizi, belgesel ve oyunda yer aldı. Son olarak, her yöreden türkülerle “Duble Salih”te, Balkan havaları, Rumeli türküleri ve sevdalinkalar ile “Çalgiya İzmir”de divane çalıyor; şarkı, türkü söylüyor.
Seminer Başlığı: Türkiye’den Yunanistan’a Zeybeğin Hikayesi
Seminer İçeriği: Farklı enstrümanlarla karşılaştırmalı olarak Türkiye ve Yunanistan hattında zeybekler, zeybek kültürüne dair her iki ülkede ortaya çıkan müzikal ve sosyolojik sonuçlar ele alınacak.
Selim ÖZYOL
Aydın Söke’de doğdu. Yurt içinde ve dışında zeybek danslarıyla ilgili birçok konferansa katıldı. Aydın’daki zeybek danslarını sahneye koyarken, köylerde yapmış olduğu alan çalışmalarından yola çıkarak, yerel özelikleri ön planda tutup zeybek danslarına doğal bir yorum getirmeye çalıştı. 29.Uluslararası İzmir festivalı etkinlikleri kapsamında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı Ekin Dans Topluluğunun hazırladığı ÜÇ MEMEDİN DANSI gösterisinde Demirci Mehmet Efeyi Oynadı.
Seminer Başlığı: Zeybek
Seminer İçeriği: Yerel özelikleri ön planda tutup zeybek danslarına doğal bir yorum getiren Selim ÖZYOL, Zeybek atölyesinde katılımcılarla şu başlıklarda çalışmalarda bulunacak: "Zeybekler tarihi giyim kuşamı eşlik çalgıları ve dansları, Zeybeklik tarihinde dönemler, Zeybek dansların eşlik çalgıları ve yerel müzisyenlerin kimlikleri, Zeybek kıyafetlerinde renkler ve semboller, Beden müziği yoluyla zeybek dansları öğretimine giriş denemeleri, Zeybek danslarında ayağa çalım tekiniğinin incenmesi, Alandan sahneye taşınma sürecinde zeybek dansları."
Seval EROĞLU
25.12.1984 tarihinde İstanbul’da doğdu. 9 yaşında bağlama ile tanıştı. 2003 yılında İ.T.Ü Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’ne girdi. 2007 yılında Arguvan Türküleri Ses Yarışması Birinciliği kazandı ve Erdal Erzincan Bağlama Orkestrası’na solist ve bağlama icracısı olarak girdi. İcracılığın dışında 2007 yılından itibaren saha araştırmaları, derleme ve notaya alma çalışmaları yaptı. 2008 yılında İ.T.Ü Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi (İngilizce) Bölümü’nden mezun oldu, İ.T.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Müziği Anasanat Programı’nda yüksek lisans eğitimi almaya hak kazandı. 2010 yılında İ.T.Ü Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’ne araştırma görevlisi olarak atandı. 2011 yılında Yüksek Lisans Programı’nı tamamladıktan sonra İ.T.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzikoloji ve Müzik Teorisi Anabilim Dalı’nda doktora eğitimi almaya hak kazandı. 2011 yılında İ.T.Ü öğretim elemanlarından oluşan “Âlâ” isimli toplulukta solist ve bağlama icracısı; 2010, 2012, 2013, 2014, 2015 ve 2016 yıllarında her yıl geleneksel olarak düzenlenen Arguvan Türküleri Ses Yarışması’nın jürisi ve/veya sanat yönetmeni olarak görev yaptı. “İki Cihan” adını taşıyan ilk albümü 2015 yılı Mart ayında piyasaya sürüldü. 2018 yılında ise "Bağlama Çalıp Söyleyen Kadınların Müzik Performansının Toplumsal Cinsiyet Açısından İncelenmesi" adlı doktora tezi ile Müzikoloji ve Müzik Teorisi Anabilim Dalı'ndan mezun oldu. 2019 yılında İ.T.Ü T.M.D.K Ses Eğitimi Bölümü’ne Dr. Öğretim Üyesi olarak atandı. Araştırmalarının yanı sıra yurt içi ve yurt dışı solo konserleri devam etmektedir.
Atölye: Ağız ve Hançere Teknikleri
Seminer: Toplumsal Cinsiyet Açısından Halk Müziği Alanı ve Yapılanması
Theodora ATHANASSIOU
Theodora Athanassiou Atina’da dünyaya geldi. Patras Üniversitesi Eğitim Bilimleri bölümünden mezun oldu. Henüz 6 yaşındayken müzikle ilgilenmeye başladı. Kendi kendine buzuki ve bağlama çalmayı öğrenirken aynı zamanda okul müzik gruplarında yer aldı. 11 yaşındayken gitarist Nikos Protopapas’tan repertuvar ve folk gitar modları üzerine ders almaya başladı. 19 yaşından beri canlı müzik mekanlarında gitarist olarak çalışmaktadır. Son 10 yıldır Christos Tsiamoulis ve Eugenios Voulgaris ile lavtada makamlar ve yaylı tanbur üzerine çalışmaktadır. Ayrıca Patras Belediye Konservatuarı Yunan Müziği ve Çalgıları bölümünün beş yıllık programı kapsamında Sergios Voulgaris ile geleneksel perküsyonlarda ritm bilgisi çalışmaları sürdürmektedir. Girit’teki Labyrinth Müzik Atölyesi’nde Pericles Papapetropoulos ile lavta tekniği ve repertuvarı (2005); Khaled Arman ile Afgan rebabı (2004), Darius Talai ile Farsi Radifler (2006) çalışmıştır.
2005 yılından beri Yunan folk gitarı, lavta ve yaylı tanbur teorisi, tekniği ve repertuvarı üzerine dersler vermektedir. Aynı zamanda Doğu Akdeniz bölgelerine odaklanan Doğu müzik teorisi konularında da öğrencilerle buluşmaktadır. 2009 yılından günümüze dek hem Yunanistan’da hem uluslararası mecrada ilgi ve takdir gören gruplarda yer almıştır bulunmuştur. Bu gruplar Giouf Trio, Happy duo, Ap’ allou Duo, Karpos Trio, Terpnon Ensemble, Garlic Duo, Mpam trio, Theodora Athanassiou Trio’dur.
Atölye Başlığı: İzmir Stili ve Kafe Aman Rebetiko - Anadolu’dan Rebetiko Bestecileri
Atölye İçeriği: Rebetiko müziği ve gitar teknikleri üzerine detaylı çalışmaları ve güçlü icrasıyla Yunanistan’ın önde gelen müzisyenlerinden Theodora ATHANASSIOU, atölyesinde farklı enstrümanlar çalan katılımcılarla rebetiko repertuvar çalışmasında bulunacak. Bunun yanı sıra rebetikonun tarihçesi, etkileşimde bulunduğu kültürler, gitarın rolü, önde gelen temsilcileri üzerine sunum yapacak. Repertuvar çalışmasında katılımcıların çalgılarında temel seviyeye sahip olması ve tercihen nota okuması beklenmektedir.
Volkan KAPLAN
1987 yılında İstanbul’da doğmuştur ve burada yaşamaktadır.1998 yılında ilk müzik derslerine Erdal Erzincan Müzik Kursu’nda “bağlama” eğitimiyle başlamıştır ve burada konservatuara hazırlanarak, 2001 yılında İ.T.Ü.T.M.D.Konservatuarı - Çalgı Eğitim Bölümü’ne girmiştir. Bu bölümde “tar” eğitimini Serhat Turunç’ tan almıştır. Üniversite eğitimine aynı okulda, “Müzik Teknolojileri” Ses Kayıtları Anabilim Dalı’nda devam etmektedir. 2018 yılında kendine ait hazırladığı solo(berhava), düo (an), trio (harabat), kuartet (mail), karma (bize kanlan miras) albüm projelerini, tanıtım konserleriyle birlikte gerçekleştirmiştir. Şu anda ise 2019 yılında çıkarmak üzere 2 adet enstrümantal albüm hazırlamaktadır.
Arif Sağ, Orhan Gencebay, Erdal Erzincan, Sabahat Akkiraz, Cengiz Özkan, Derya Türkan, Şirin Pancaroğlu, Muharrem Temiz, Aysun Gültekin, Zafer Gündoğdu, Tuncay Kemertaş, Adile Kurt Karatepe, Nida Ateş, İmamyar Hasanov, Kardeş Türküler, Hüseyin Turan, Kubat, Sizzle Ohtaka, Erkan Oğur – İsmail Hakkı Demircioğlu, Tarkan gibi sanatçılar başta olmak üzere, birçok sanatçıyla beraber çalışmıştır. Aynı zamanda albüm projelerinde de yapımcılık - müzik yönetmenliği yapmış, kayıt-mixing-mastering aşamalarında “tonmayster” olarak bulunmuş ve konserlerde “müzisyen” olarak enstrümanlarını icra etmektedir. Kendine ait olan VOLKAN KAPLAN BAĞLAMA KURSU’ da öğrenciler yetiştirmektedir ve zaman zaman atölye çalışmaları gerçekleştirmektedir.
2016 yılında ise, kendisine ait olan VOLKAN KAPLAN PRODUCTION firmasını kurarak; fiziki ve dijital platformlar için, “gelenekselden - geleceğe” yönelik kaliteli müzik üretimi yapmayı hedeflemektedir. 2017 - 2018 yılları arasında 18 adet albüm sunmuştur. 2019-2020 yılları için hazırlamakta olduğu enstrumantal, halk, caz, etnik müzik projeleri bulunmaktadır.
Atölye Başlığı: Bağlama Açış Atölyesi & Bağlamanın Stüdyo (kayıt - mix ve mastering) aşamasında kullanımı
Zafer TAŞDAN
1971 yılında Erzurum'da doğdu. 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü’nü kazandı ve burdan 1996 yılında mezun oldu. 1998-1999 yıllarında M.E.B. Adalar Halk Eğitim Merkezi’nde öğretmenlik yaptı. Birçok okulda Halk Oyunları Eğitmenliği yaptı. Hazırladığı gruplarla girdiği yarışmalarda üç kez Türkiye Birinciliği ve çeşitli dereceler elde etti. 1995 yılında TRT Istanbul Radyosu yetişmiş saz sanatçısı sınavını kazanarak bir sure istisna sözleşmesi ile çalıştıktan sonra, 1999 ‘da kadrolu mey-zurna-balaban sanatçısı olarak kabul edildi, halen bu görevde çalışmaya devam etmektedir. Yurt içinde ve yurt dışında birçok müzikal etkinlikte görev yaptı. Yüzlerce albüme enstrumanları ile eşlik etti. Televizyon programlarına solist olarak konuk oldu ve hakkında yayınlar yapıldı. 2013 yılında KÖK VE TOPRAK, 2017 yılında "BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ" isimli enstrumantal albumler yaptı.
Atölye Başlığı: Mey ve Duduk